13
Eyl
2023
Aquapark – Su Kaydırağı Üretim Süreci

Aquapark – Su Kaydırağı Üretim Süreci

Herşeyden önce su kaydırağı üretiminde kullanılan kalıplar ne kadar kusursuz ve hatasız ise üzerine işlenen üründe o derece güzel olmaktadır. Süreç söz konusu ürünün çizimi ile başlar sonrasında model üretimi yapılır ve istenilen tüm değişiklikler model üzerinde yapıldıktan sonra modelden kalıp alınır. Kalıp üzerinden de ürün alınarak üretim süreci sonlandırılır.

Kalıp üzerine işleme yapılırken öncelikle temizlenen kalıba ayrıcı madde sürülerek işlenen ürünün kalıptan ayrılması kolaylaştırılır. Sonraki işlemde istenilen renk kodunda yüksek performans jelkot (Bazı üreticiler üretim maliyetini düşürebilmek adına yüksek performans jelkot yerine normal jelkot kullanmaktadır. Yüksek performans jelkotun özelliği ise kaydırağın içinden akan suya, klora, temizlik esnasında kullanılan kimyasallara, uv ışınlarına çok daha dayanıklı olmasıdır.) kullanılır. Bu aşamada müşterinin isteği desenli bir kaydırak ise gerekli desen kalıbın üzerine işlenir. İşlenen jelkot en az 2 kat atılmalıdır ki kaydırak üzerinde boya açıklılığı oluşmasın 3 kat atılması da çatlamalara sebep olmaktadır. Maliyet düşürmek isteyen bazı üreticiler jelkotu tek kat atmaktadır. 

Jelkot kuruduktan sonra polyester elyaf işlemesine geçilmelidir. Bu kısımda RTM üretim ile el yatırması üretim arasında farklılık vardır. Genel olarak 7 kat 450mak elyaf polyester ile işlenmekte ve bu işleyiş polyesteri elyafa yedirerek yapılmalıdır. RTM üretimde kapalı kalıp içerisindeki elyafa polyester enjektör makinaları ile belli bir sıcaklık derecesinde verilmektedir. Standartlara uygun üretimlerde en az 6mm gövde, 10mm flanş kalınlığı olmalıdır. Fazla olmasında zarar olmamakla birlikte az olması ürünün ilerleyen zamanlarda hızlı deforme olmasını sağlar. Maliyet düşürebilmek için bazı üreticiler buradaki elyaf katını azaltmakta veya 450lik elyaf yerine 300lük kullanmakta, kalsit dediğimiz kırılganlığı ve kalınlığını arttırıcı kimyasallar kullanmaktadır. STY Kompozit olarak tüm müşterilerimize şunu açıkça belirtmeliyiz ki üretimlerimizin tamamı standartlara uygundur. 

İşlenen kalıptan alınan ürünün gerekli kesim ve taşlama işlemleri yapılır arka kısmına sonkat boyası atılarak son kontrolleri yapılır. Rtm kalıplarda ürün arkalı önlü jelkotlu olduğu için sonkat astar boyaya ihtiyaç yoktur.

#aquaparkuretim #sukaydiraklariuretim #polyesterkaydirak #sukaydiraginasılyapilir #aquaparkuretimsureci #waterslide #nasılyapılır #howdotheydoit #sukaydırakyapımı